מנדף כימי

סביבות עבודה המערבות אינטראקציה עם חומרים כימיים ומבצעות תגובות כימיות לא יוכלו לבצע את פעולתן ללא שימוש הולם במנדף כימי תקני ומתאים. המנדף הכימי, ובשמו הלועזי Fume Hood, הוא כלי עבודה ותיק מאוד בעולם המדע, שעבר במרוצת השנים מגוון שדרוגים ושכלולים. המנדפים הם פריט שכיח במעבדות, מפעלים ומכוני חקר לסוגיהם. זהו מוצר הכרחי ביותר בכל ענפיה של התעשייה עתירת הידע, הכוללת מטבעה עיסוק בחומרים כימיים שונים.

מהי מטרת המנדף?

מנדפים כימיים משמשים בראש ובראשונה כקו הגנה משמעותי ביותר בשמירה על חיי העובדים ובריאותם. תאונות מעבדה בתוך חדרים נקיים עלולות להיות חמורות ביותר והן כוללות חשש מפני שאיפת גזים מסוכנים העשויים להזיק לקנה הנשימה ולריאות, חשש ממגע עם נתזים לוהטים או צורבים שעשויים לגרום לכוויות חום או לכוויות כימיות, ומעל אלו מרחפת סכנת אובדן חיי אדם. בנוסף, גזים המרחפים בחלל סביבת העבודה עלולים לחבל בתוצאות הניסויים המתבצעים בה בעקבות מעורבות של חלקיקים זרים בתהליכים הכימיים הרגישים.

מנדפים כימיים בפליטה חיצונית

מעבר לכך, אדים מזיקים המסתובבים בחופשיות מהווים סכנה לציוד ומכשור פגיע ולתוצרים מוגמרים שיוצרו בעמל רב וגם מפרים את הסטריליות של סביבת העבודה. מנדפים יעילים ביותר בהתגוננות מפני בעיות אלו במקרים של עיסוק בחומרים חומציים, בתגובות נפיצות, בתרכובות לא יציבות ובאדים רעילים. ההיעזרות במנדף אף מפחיתה את החשש מפני התלקחות והתפרצות דליקה. הוא יכול לשמש גם לנטרול ריחות בלתי נעימים, שעשויים להוות בעיה משמעותית בסביבות שמעורבות בהן תרכובות המכילות גופרית או שמתקיימים בהם תהליכי פרמנטציה ודומיה המדיפים ריח עז.

המכניזם של המנדף הכימי

מכשירי נידוף מבצעים שאיבה של האוויר לצורך טיהורו מרעלנים. בעזרת מפוח הם יונקים את האדים ומעבירים אותם דרך ממברנה ייעודית המבצעת טיהור. ממברנת הסינון, הידועה גם כפילטר של המנדף, עשויה בדרך כלל מפחם פעיל, שהוא חומר פחמני מרובה נקבוביות שנוטה לספוח לתוכו חומרים כימיים שונים בזכות היחס הגבוה בין שטח הפנים שלו לנפחו. לצורך מטרות ספציפיות יותר, ניתן להתקין במנדף מסנן פרטיקולרי העשוי מחומרים ייעודיים שמגיבים עם כימיקלים רלוונטיים לעבודה המתבצעת במתחם.

על מנת להבטיח את פעולתו התקינה של המנדף, יש להשקיע במוצר באיכות גבוהה הבנוי מחומרים עמידים. כדי לשמור עליו לאורך זמן, ישנו הכרח בביצוע בדיקות תקופתיות וגם בהחלפת הממברנה המסננת מפעם לפעם. נדרשת גם שמירה קפדנית על ניקיונו באמצעות איש מקצוע שהוסמך לכך, על מנת לעמוד בתקן של המנדף הנקי.

מנדפים כימיים ללא פליטה חיצונית