תנור למעבדה

תנור למעבדה הינו ציוד חיוני רב-תכליתי המספק סביבות חימום מבוקרות עבור שלל יישומים מדעיים ומחקריים המצריכים טמפרטורות גבוהות ותגובות כימיות מורכבות. תנורים תעשייתיים אלה כמו ארונות ייבוש תעשייתיים משמשים באופן נרחב בענפי המזון, התרופות, הכימיקלים והאלקטרוניקה ומספקים מענה לצרכים של תעשיות ביוטכנולוגיה, פרמצבטיקה, הנדסת חומרים ועוד.

סוגי תנורי מעבדה

בעת בחירת תנור למעבדה, חשוב להתייחס לטווח הטמפרטורות הנדרש, מטרת השימוש והגודל הרצוי. בנוסף, יש לוודא כי מערכת הבקרה שמותקנת בתנור למעבדה מספקת תנאי בטיחות מרביים ומבטיחה דיוק בתהליך החימום.

תנורי ייבוש למעבדות

תנור ייבוש למעבדה

תנורי יבוש תעשייתיים משמשים בדרך כלל לייבוש חומרים באמצעות הוצאה של כמויות גדולות של נוזלים והקשיה תוך הפעלת חום מבוקרת. השימוש בתנורי ייבוש נעשה גם לסטריליזציה של כלי זכוכית ולטיפול ברכיבים במהלך הרכבה.

תנור ייבוש מעבדתי בנוי עם תא פנימי מבודד למניעת איבוד חום ולשמירה על יציבות הטמפרטורה. התא עשוי מחומרים חסינים בפני חום גבוה, בדרך כלל נירוסטה. תנור ייבוש מסוגל להתחמם לטמפרטורות של עד 300 מעלות צלזיוס ומצויד בגופי חימום חשמליים או מבערי גז. תהליך החימום בתנורי ייבוש מתבסס על זרימת אוויר טבעית או במפוח/מאוורר להעברת חום.

תנור ייבוש מצויד בתרמוסטט או בקר דיגיטלי, חיישנים למעקב אחר טמפרטורה, רמות הלחות ומשקל החומרים ומערכות אוורור. דגמים מסוימים מאובזרים בטיימר המאפשר למפעילים להגדיר זמן ייבוש באופן אוטומטי ובשלל מנגנוני בטיחות מפני התחממות יתר.

תנור שריפה

תנורי שריפה יכולים להגיע לטמפרטורות גבוהות של עד 1200, 1600 או 1800 מעלות צלזיוס ובנויים עם תא פנימי מלבנים המתחמם באמצעות קרינה שמייצרת אנרגיה תרמית וכך מעלה את הטמפרטורה. חום הקרינה מופץ בתא הפנימי של התנור באמצעות הסעה טבעית או מחזור אוויר שנוצר על ידי מאווררים או מפוחים.

תנורי השריפה משמשים לשלל תהליכי עיבוד של מתכות, קרמיקה וזכוכית, להליכים תרמיים ושריפת חומרים אורגניים. החימום מתרחש כאשר גוף החימום שעליו מופעלת קרינת אינפרה אדום מתלהט ומעביר את אנרגיית החום לחומרים אשר סופגים את חום הקרינה.

תנורים בטמפרטורה גבוהה

תנור ואקום

תנור ואקום תעשייתי יכול להתחמם עד לטמפרטורות של עד 300 מעלות צלזיוס ומשמש לתהליכי טיפול בחום הדורשים טמפרטורות עבודה נמוכות יותר וסביבה מבוקרת עם לחץ נמוך. התנור בנוי עם תא אטום עשוי נירוסטה כאשר הדפנות אמורות לעמוד בהפרש הלחץ בין פנים התנור לחוץ. התנור מצויד במשאבת ואקום, היוצרת ושומרת על סביבת לחץ נמוך. המשאבה מסירה אוויר וגזים אחרים ויוצרת ואקום. בתוך התא ממוקם גוף חימום חשמלי אשר יוצר חימום ומפזר חום באופן אחיד. בנוסף, תנורי ואקום מכילים מערכת לבקרת טמפרטורה, מד או חיישן ואקום המודד לחץ בתוך התא ומנגנון אוורור.

תנורי ואקום מיועדים למספר רב של תהליכים, כמו ייבוש מזון, ממיסים (למניעת פיצוצים) או פלסטיק (למניעת התכה). כמו כן, הם משמשים גם לתהליכי ייבוש שמצריכים הסרת בועות, כמו יציקות אפוקסי.

תנור צינור למעבדה

תנורי צינור מבודדים היטב באמצעות סיבים קרמיים או לבנים, ליצירת סביבת חימום מבוקרת תוך מזער אובדן חום ולשמירה על טמפרטורות גבוהות. התנור מורכב מתא גלילי שעשוי מחומר עמיד בטמפרטורה גבוהה, כגון אלומיניום או קוורץ, כדי לעמוד בחום הקיצוני שנוצר בתוך התנור. גופי החימום המפותלים שממוקמים סביב המשטח החיצוני לאורך הצינור יכולים להגיע לטמפרטורות של עד 1200, 1600 או 1800 מעלות צלזיוס. החומר או הדגימה לחימום מונחים בתוך צינור, אותו מכניסים לתוך התא דרך פתח גישה. התנור מכיל בקר לוויסות טמפרטורה הניתן להגדרה על ידי המפעיל. תנורי צינור מיועדים ליצירת תהליכי חום כמו חישול, סילוק או פירוק ומשמשים לטיפול בחלקי מתכת וקרמיקה בסביבה אינרטית או לצמיחת גבישים.