איך לבחור תחנת הלחמה?

תחנת הלחמה הינו מכשיר מולטי פונקציונלי להלחמת הרכבים אלקטרוניים, אשר מיועד לעוסקים בתחומי הנדסת החשמל והאלקטרוניקה, ומשמש הן לצרכים מקצועיים – במעבדות ובמפעלים והן אישיים – בסדנאות ביתיות.

תחנת הלחמה מכילה אחד או מספר כלי ההלחמה המחוברים אל היחידה המרכזית, אשר מורכבת ממנגנוני בקרה להתאמת הטמפרטורות ואמצעי חיווי ובדר כלל גם שנאי חשמלי. בנוסף לרכיבים ראשיים, תחנות הלחמה מסוימות מאובזרות בכלי עזר פונקציונליים כגון עמודים ומחזיקים, מנקי קצוות ההלחמה ועוד.

תחנות הלחמה

כיצד בנויה תחנת ההלחמה?

כל תחנת הלחמה מתבססת על כלי הלחמה. כלי הלחמה נבדלים אחד מהשני בהתאם לסוגי העבודות שהם מסוגלים לבצע. תחנות הלחמה שונות מצוידות עם כלי הלחמה מסוגים שונים – מלחם או אקדח מגע, אקדח אוויר חם, מלחם אינפרה אדום, פינצטות, שואב עשן ועוד. לעיתים משלבות העמדות הללו מספר כלי ההלחמה מסוגים שונים. בנוסף לכלים להחלמה, תחנת ההלחמה יכולה לכלול כלים להפרדת הרכבים, כגון פינצטות חמות SMD לתפיסה והפרדת החלקים.

מלחם מגע הינו הכלי הנפוץ ביותר בתחנות הלחמה. לעיתים, תחנת הלחמה אחת יכולה לבסס מספרי אקדחי מגע, כדי לבצע הלחמה באופן מהיר ונוח יותר, מכיוון שבמצב זה אין צורך בהחלפת קצוות הלחמה, או התאמה מחדש של טמפרטורה או פרמטרים נוספים. בתחנות הלחמה מסוימות נעשה שימוש באקדחי הלחמה מיוחדים, כמו למשל אקדחי הלחמה מבוססי אנרגיה על קולית.

תחנות הלחמה המבוססות על אקדחי הלחמה מספקות רמת איכות ויעילות גבוהה בתפעול, תוך כדי התאמת טמפרטורה בהתאם לחומרי ההלחמה ושמירה על טמפרטורה קבועה ויציבה. תחנות עם מלחמים במגע משלבות אביזרי עזר ולחלקן ישנם אופציות לכיבוי באופן אוטומטי.

אקדחי אוויר חם משתמשים בזרם אוויר חם להלחמת הרכבים, תוך כדי התמקדות בשטח ספציפי. היתרון המשמעותי ביותר של אקדחי אוויר חם הינו הטמפרטורות הגבוהות – בין 100 ל – 480 מעלות.

מכשור הלחמה

סוגים שונים של תחנות הלחמה

בימינו, כאשר בשוק מוצעים דגמים רבים של מכשור הלחמה הכולל תחנות הלחמה מקצועיות, הבחירה בסוג הנכון אינה פשוטה ולא רק עבור עובדי ההחלמה המתחילים אלא גם עבור המנוסים ביותר. הקושי בבחירת תחנת ההלחמה הנכונה נובע בין היתר מהעובדה כי הציוד האלקטרוני המודרני הופך בהדרגה למתקדם יותר, כאשר המשקל והמימדים הפיזיים שלו הופכים לקטנים יותר. כתוצאה מכך הרכבת הקומפוננטים האלקטרוניים הופכת למסובכת יותר, הן בתהליך הייצור והן במשך זמן התחזוקה והתיקונים.

כך, למשל, כאשר הלחמת  PCB – עמדת מעגל חשמלי אל חוטי, מיוצרת על ידי המכונות, כל פעילות התיקון של מרכיביה מצריכה התערבות אנושית. על מנת להשיג תוצאה מוצלחת, יש להשקיע בציוד איכותי, המתאים ביותר למשימה.

כיום, אקדח הלחמה הסטנדרטי נמצא בשימוש כמעט בכל בית. על כך, נוצר הצורך בתחנות הלחמה ייעודיות, המתאימות לעבודות הלחמה מסוגים שונים. ההבדלים העיקריים נובעים מסוגי העבודה השונים אשר המתאימים ליישום על ידי המכשיר. תחנות ההלחמה השונות מבוססות על טכנולוגיות ייחודיות, כאשר יש ביניהן אלה שעובדות בשיטה האנלוגית ואחרות שפועלות באופן דיגיטאלי. הבדלים נוספים בין סוגי תחנות הלחמה מבוססים על עוצמה, הספק, עמידות, עיצוב ומורכבות.