תנורים תעשייתיים

תנורים תעשייתיים | תנורי מעבדה | תנורי ייבוש | תאי סביבה

תנור תעשייתי הינו שם כללי לכלל המכשירים אשר משמשים במפעלים ומעבדות ליצירת טמפרטורות גבוהות הנדרשות לעיבוד וציפוי מגוון חומרי הגלם, כגון מתכות, זכוכית, פורצלן או חימר. תנורים תעשייתיים נמצאים בשימוש רב במגוון תעשיות כבדות לצורך ייצור סוגים שונים של מוצרים, רכיבים אלקטרוניים, מכשירים וחפצים שגרתיים. כיום קיימים בשוק סוגים רבים של תנורים תעשייתיים, הנבדלים אחד מהשני לפי גודל, עוצמה, שיטת עיבוד החומר, מפרטים טכניים ומטרות השימוש.

אילו סוגים של תנורים תעשייתיים קיימים בשוק?

בין שלל התנורים התעשייתיים ישנם אלו המיועדים לייצור מוצרי קרמיקה, היתוך של מתכות, יציקות גבס וטיפול בחלקיקים אלקטרוניים וחומרי המעבדה. למעשה, גם תנורי אפייה הנמצאים בשימוש במסעדות, בתי קפה, מאפיות וקונדיטוריות הינם תנורים תעשייתיים.

תנורי ייבוש תעשייתיים

תנורי מעבדה

תנורי מעבדה הם אחד המכשירים המרכזיים המשמשים את תעשיית הכימיה, ביולוגיה, פארמה ועוד. הם ממלאים תפקיד מרכזי במעבדות מחקר ופיתוח ונחוצים בתחום של אבטחת איכות בענפי תעשייה שונים. תנורי מעבדה מייצרים סביבה יציבה בטמפרטורה מבוקרת קבועה, בה ניתן לערוך תהליכים של בדיקות, חימום, ייבוש או זיקון של חומרים או פריטים שונים, לבצע עיקור, אידוי, הרפיה או הקשיה.

המגוון הרב של השימושים בתנורי מעבדות קובע את הקשת הרחבה של סוגי התנורים המוצעים כיום בשוק המכשור המעבדתי. הקלסיפיקציה נקבעת בהתאם לגובה הטמפרטורות הדרושות, הצורך בהחלפת אוויר באמצעות מפוח משולב, הגנה מפני פיצוץ, יצירה או מניעת סחרור אוויר, שילוב משאבת ואקום לשליטה בלחץ וריכוז החמצן, גלגלים לצורך ניידות התנור, דלת שקופה כדי לאפשר צפיה בתהליכים המתרחשים בפנים בעת הפעלת התנור ועוד. תנורים המותאמים לשימוש בחדרים נקיים מהווים קטגוריה מיוחדת בעלת מורכבות נוספת ודרישות מחמירות למניעת שחרור חלקיקים מזהמים לתוך הסביבה הנקיה.

תנורי ייבוש תעשייתיים

תנורי ייבוש מופעלים על ידי מנגנונים מכאניים אשר מסחררים אוויר חם ומייצרים זרמים שמייבשים חומרים ורכיבים אלקטרוניים שונים במהירות גבוהה. תנורים אלה מסוגלים להגיע לטמפרטורות גבוהות מאוד ולשמור על חום יציב לאורך הזמן.

תנורים תעשייתיים

תנורים לשריפת מוצרי קרמיקה

תנורי קרמיקה מיועדים לייצור כלים וחפצים דקורטיביים ונדרשים עבור כל מי שמעוניין ליצור עבודות קדרות מקצועיות. ישנם שני סוגים של תנורי קרמיקה תעשייתיים: תנורי שריפה עם פתח עליון ותנורים בעלי חימום אחיד עם פתח קדמי.

תנורים בעלי פתח עליון עשויים מנירוסטה ומספקים חום גבוה לשריפת קרמיקה תעשייתית. ישנם מגוון רב של דגמים של תנורים אלה, הנבדלים אחד מהשני בגדלים, נפחים ותוכניות שריפה. התנורים בנויים משכבות בידוד אשר מונעות אובדן החום ויכולים להגיע לחימום עד ל – 1300 מעלות צלזיוס. רוב הדגמים המתקדמים מצוידים בשלטים אשר מאפשרים ניהול טמפרטורות מרחוק.

הדגמים של תנורי קרמיקה בעלי פתח קדמי בדרך כלל מאסיביים יותר מאשר אלה עם פתח עליון ואחידים מהם מציעים נפח עד 2200 ליטר והם מסוגלים לשמור על טמפרטורות גבוהות ואחידות לאורך שעות עבודה רבות. מדובר בתנורים מסחריים שניתן להשתמש בהם לשריפה של מספר רב של פריטי קרמיקה. היתרון המרכזי של תנורים מסוג זה הינו היכולת לייצר ולשמור על חום אחיד באמצעות מפוח וגופי חימום שממוקמים בתוך התא הפנימי. תנורים אלה מאובזרים בדלת בטיחותית כפולה. כאשר פותחים את הדלת, התנור נכבה באופן אוטומטי.

 

תנורי התכה תרמו דינמיים לעיבוד מתכות או ניפוח זכוכית

תנורי היתוך מייצרים טמפרטורות גבוהות במיוחד אשר גורמות לחומר מוצק להפוך לנוזל. תנורי התכה משמשים לעיבוד חומרי זכוכית או מתכת. תנורים לניפוח זכוכית ומיועדים לייצור כלים וחפצים פונקציונליים או דקורטיביים. תנורי התכה של מתכות משמשים ליצירת רכיבים אלקטרוניים או מוצרי מתכת מסוגים שונים. כל הדגמים של תנורי היתוך מופעלים באמצעות גופי חימום חשמליים ומכילים טרמוקפל פלטינה. היתרונות המרכזיים של תנורי התכה מודרניים הינם צריכת חשמל מינימאלית ותנאי עבודה נוחים ובטיחותיים. כך, את הדלת של תנור ההתכה פותחים באמצעות דוושה ואת חלקי גוף החימום ניתן להחליף כאשר התנור עדיין חם ללא חשש לכוויה.

בנוסף לתנורי היתוך בתעשיית עיבוד הזכוכית משתמשים גם בתנורים לכיפוף הזכוכית.

תנורי אפייה תעשייתיים

תנורים אלה מתפקדים בדומה לתנורי אפייה ביתיים ונבדלים מהם בגודל, נפח, עוצמת החום ופונקציות מתקדמות. השימוש המרכזי בתנורים אלה נעשה במסעדות, חברות קייטרינג, מאפיות ורשתות שיווק ובכל מקום בו אופים לחמים ומאפים בכמויות גדולות.